The Vatan Party is pioneering the “New World”. (Aydınlık, 17.04.21)

Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu’nun dünya çapında düzenlediği çevrimiçi sempozyum bugün yapılacak. “Yeni Uluslararası Düzen” (New International Order – NINTO) başlığıyla duyurulan sempozyumda 25 ülkeden 40 devlet yöneticisi ve uzmanlar yer alıyor.

Etkinliğin açılış konuşmasını Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek yapacak. Bugün Türkiye saati ile 09.00’da başlayacak ve gün boyu devam edecek olan sempozyumun sunumları İngilizce olacak ve Youtube’tan da canlı yayınlanacak.

Bu büyük organizasyonun katılımcıları, gazetemize konuştu. Vatan Partisi Uluslararası İlişkiler Bürosu Başkanı Prof. Dr. Semih Koray, gazetemizin sorularını yanıtladı.

Yapılacak olan Yeni Uluslararası Düzen Sempozyumu hangi ihtiyaç doğrultusunda hazırlandı?

ABD hegemonyasına hizmet eden neoliberal uluslararası düzen işlerliğini yitirmiş durumdadır. Bütün dünyada her ülkenin kendi gelişmesi açısından yararlanabileceği bir işbirliği ve dayanışmayı olanaklı kılacak yeni ve adil bir uluslararası düzen arayışı söz konusudur. Bu arayışın ortak zeminini emperyalist hegemonya karşıtlığı oluşturuyor. ABD hegemonyası, Ezilen ve Gelişen Dünya ülkelerinin yanı sıra, gelişmiş kapitalist ülkeleri de hedef alıyor. Onun için hegemonya karşıtlığı geniş bir yelpazeyi kapsıyor ve geniş bir çeşitlilik gösteriyor. Değişik ülke ve siyasal güçlerin bu mücadeleler içinde edindikleri deneyimleri paylaşmalarını sağlayacak bir etkileşim zeminine ihtiyaç var. Yeni Uluslararası Düzen Sempozyumu, böyle bir ortak zemini oluşturma hedefiyle düzenlenmektedir.

https://aydinlik.com.tr/haber/vatan-partisi-yeni-dunya-nin-onculugunu-yapiyor-241176-1

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *