40 representatives from 6 continents, 25 countries: We will establish the new international order. (Aydınlık, 19.04.21)

Vatan Partisi öncülüğünde önceki gün yapılan “Yeni Uluslararası Düzen” sempozyumuna “Asya Çağı” damgasını vurdu. Çin’den Filistin’e, Rusya’dan İran’a bütün katılımcılar, ABD hegemonyasının çöktüğünü, tek kutuplu düzenin kazanma şansı olmadığını vurguladı.

Sempozyuma Türkiye’den Vatan Partisi lideri Dr. Doğu Perinçek, Çin’den Çin Komünist Partisi Merkez Komite üyesi Dr. Zheng Dongchao, Rusya’dan Avrasyacılığın simge ismi Aleksandr Dugin, Pakistan’dan senatör Mushahid Hussain Sayed gibi önemli politikacılar ve uzmanlar katıldı.

TEK KUTUPLU DÜZENİN KAZANMA ŞANSI YOK

Rus stratejist ve Uluslararası Avrasyacılık Hareketi’nin Başkanı Aleksandr Dugin “Tek kutuplu sistem ve onun oluşturduğu yapı, medeniyet çöküyor” dedi. Dugin’in konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“Trump’ın başkanlığı tek kutuplu dünyanın bittiğinin bir manifestosudur. Biden ise Atlantikçi, tek kutuplu dünyanın kölesidir. Çok kutuplu dünyada birden çok paydaş vardır ve herkes kazanacaktır. Tek kutuplu dünyada ise barış imkânsızdır ve Amerika da şimdi savaşa gidiyor. Tek kutuplu dünya düzeni, vurucu güçlerini kaybediyor. Ve tek kutuplu düzen, milletler arasında barış istemiyor. Ancak ben hâlâ belli bir gücü olmasına karşın, tek kutupluluğun kazanabileceğini düşünmüyorum. Ülkelerimizin arasında belli başlı sorunlar olabilir ancak ortak paydamız her an gelişen çok kutuplu dünya düzeni.

“Tek kutupluluğun kazanmasının şansı yok. Tek kutuplu düzeni savunanların kendilerine yeni köleler bulmasının da şansı yok. Ne Rusya Ne Çin Ne Türkiye ne İran ne de büyüyen başka bir medeniyet. Hükümetlerimiz arasında düşünsel olarak farklar olabilir ancak bizler çok kutuplu dünya seçeneğini güçlendirmek durumundayız. Savaşlardan kaçınmak için bunu yapmak durumundayız. Tek kutupluluğun bitmesi dünyaya bir denge getirecektir. Çünkü tek kutuplu dünya gerçek bir liberal diktatörlüktür. Ortak düşmana karşı Rus, Türk, Çinli, İranlı demeden birleşmeliyiz. Bizler barışı kazanmak durumundayız.”

https://www.aydinlik.com.tr/haber/6-kita-25-ulkeden-40-temsilci-yeni-uluslararasi-duzeni-biz-kuracagiz-241392

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *